top of page

Flexibilní práce:
Příležitost pro české rodiče, firmy i ekonomiku

Report o preferovaném zapojení rodičů malých dětí do pracovního trhu. Situační analýza, systémové překážky a možná řešení na základě průzkumu mezi 1100 českými rodiči. 

Report se věnuje následujícím tématům:

ORGANIZACE PRÁCE

61 % žen s dítětem mladším dvou let nemá žádné, nebo pouze nárazové hlídání. I právě proto by 76 % žen mělo zájem o zkrácené úvazky nebo projektovou spolupráci a pouze 14 % zvažuje po rodičovské návrat na plný úvazek.

 

V této kapitole report přibližuje, jakým způsobem si přejí být rodiče malých dětí zapojeni do práce, jak se jejich preference liší při aktivní péči během rodičovské a bezprostředně po návratu z ní. Zároveň detailně zkoumá klíčové benefity pro prorodinně orientované zaměstnavatele.

 

Kapitolu okomentovaly Olga Richterová, místopředsedkyně PS PČR, Šárka Homfray, právnička a odborářka a Eva Zamrazilová, viceguvernérka ČNB. 

2

KOMUNIKACE

75 % procent rodičů by chtělo být pravidelně kontaktováno ze strany zaměstnavatele v průběhu rodičovské, ale není. Zároveň 69 % není dobře informováno o aktuálních pracovních nabídkách u svého zaměstnavatele.  

V této kapitole se věnujeme komunikaci ze strany zaměstnavatelů k rodičům, které mají v řadách svých zaměstnanců. Jak často a s jakými tématy se na rodiče obracet? A o jaké pozice mají rodiče při návratu z rodičovské dovolené zájem? 

Kapitolu okomentovaly Tania le Moigne, ředitelka Google CEE, a Danuše Nerudová, ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu. 

3

MOTIVÁTORY A PŘEKÁŽKY

89 % procent žen na rodičovské dovolené cítí, že někdy opravdu potřebuji mluvit s dospělým člověkem. Nejzásadnějším aspektem, který motivuje rodiče zvažovat návrat do práce, je psychická stránka a udržení pohody v kombinaci se seberealizací a rozvojem profesní identity

Třetí kapitola přibližuje motivátory k návratu do práce i překážky, kterým při tomto rozhodnutí rodiče malých dětí čelí, kterými jsou zejména zajištění péče o dítě a finanční stránka, kdy každý rodič zvažuje co je z ekonomického pohledu pro rodinný rozpočet nejlepší. 

Kapitolu okomentovali Jan Klusoň, CEO Welcome to the Jungle, Eliška Remešová, psychoterapeutka zabývající se mimo jiné i rodičovským vyhořením, a Tomáš Kvapilík, psycholog a psychoterapeut. 

Mumdoo_report.png

CHCI REPORT! 

arrow&v

Děkujeme za váš zájem! Report už brzy přistane ve vaší e-mailové schránce.

  • Instagram
  • LinkedIn
bottom of page