top of page
Writer's pictureMUMDOO

Expertka Katka "Schůzky plánuji podle spánku dětí"


Kateřina Solmaz objevila MUMDOO díky článku ve Forbesu a ihned ji zaujal. Lákalo ji, že projekt nabízí pozice přizpůsobené rodičům malých dětí, protože sama začala podnikat a založila neziskovou organizaci Institut kariéry a rozvoje ještě s čerstvým miminkem v nosítku. Hlavním projektem institutu je Kariérko.cz – online vzdělávací platforma pro studenty a mladé lidi, kteří se připravují na volbu budoucího studia nebo profese.


Kloubení práce a mateřství není žádná hračka, ale Kateřina to zvládá díky podpoře manžela, rodičů a kolegyně Lucie, s níž Institut kariéry zakládala. 


„S Luckou jsme si vždy mohly vše narovinu říct a jsem moc vděčná za její podporu a flexibilitu, kdy jsme schůzky plánovaly podle spánku dětí a především mých časových možností. I tak jsem si prošla různými menšími krizemi. Po porodu druhého dítěte jsem si dala na půl roku pauzu a řešila jen minimum nezbytné komunikace. Je důležité na sebe nemít příliš vysoké nároky a přijmout, že je to nová situace, která se navíc neustále mění”, popisuje Kateřina, kterou mateřství mimojiné naučilo prioritizovat a říkat „ne”.


„Na spolupráci s MUMDOO mě lákalo především to, že se hlásím na pozice a spolupráce, kde se počítá s tím, že jsem primárně maminka a podle toho jsou i nastavené podmínky. Nabídek práce je pro rodiče na rodičovské opravdu velmi málo a ne vždy jsou navíc nastavené tak, aby to pro rodiče vůbec bylo reálné”, dodává žena, která se se dvěma malými dětmi ještě učí turecky, protože to je rodný jazyk jejího manžela. Jako trilingvní rodina tedy mají doma veselo i bez běžné rodičovské logistiky. :)



Jak jste se dozvěděla o MUMDOO a co vás na spolupráci nejvíce lákalo?


O MUMDOO jsem se dozvěděla díky článku ve Forbesu a projekt mě nadchl. Hned druhý den jsem se registrovala. Na spolupráci mě lákalo především to, že se hlásím na pozice a spolupráce, kde se počítá s tím, že jsem primárně maminka dvou malých dětí a podle toho jsou i nastavené podmínky. Nabídek na trhu práce je pro rodiče na rodičovské dovolené opravdu velmi málo a ne vždy jsou ještě nastaveny tak, aby to pro rodiče vůbec bylo reálné.


Kdy jste se vrhla do vlastního podnikání? Jaké byly začátky?


Před narozením první dcery jsem měla představu, že se nic moc nezmění a budu i nadále pracovat jako dřív. První schůzky před založením neziskové organizace Institut kariéry a rozvoje jsem absolvovala s miminkem v nosítku a po šestinedělí byl vznik organizace oficiální. Ze začátku to bylo jednodušší, jak ale miminko rostlo a přestávalo spát, hromadila se únava a přišel covid. Naše organizace Institut kariéry a rozvoje se věnuje projektům v oblasti kariérového poradenství a osobního rozvoje mladých lidí a naším hlavním projektem je platforma Kariérko.cz.


Čím se Kariérko.cz zabývá a komu a jak pomáhá?


Kariérko.cz je online vzdělávací platforma. Primární skupinou jsou studenti základních a středních škol,  kteří se připravují na volbu budoucího studia či již přímo své budoucí profese. Sekundární skupinou  jsou studenti vysokých škol a absolventi, kteří již mají za sebou první pracovní zkušenosti, znají své talenty, silné stránky, ale potřebují se ujistit o výběru budoucí profese či si přečíst rady, jak uspět na  pohovoru, případně při změně oboru, jaký́ by pro ně mohl být vhodný. Terciární skupinou jsou pak učitelé, pracovníci s mládeží, kariérní poradci, ale i rodiče.  

Cílem platformy je inspirovat a motivovat mladé lidi k proaktivnímu zájmu o vlastní kariéru, ukázat jim příležitosti, které mají, a také životní a kariérní cesty, kterými se mohou inspirovat k vědomé volbě své budoucí profese. Celý obsah platformy je komplexní a provázaný. Platforma obsahuje rozhovory formou podcastů a videí, které jsou doplněny články od odborníků i studentů a popisy profesí. Dále pak mohou zájemci požádat  o zaslání pracovních listů či se zúčastnit webináře. V uzavřené facebookové skupině pak naleznou přehled příležitostí v oblasti kariérního rozvoje a neformálního vzdělávání (rozvojové projekty, stipendijní programy, exkurze a stáže, studium v zahraničí apod.). Platforma Kariérko.cz je dostupná online, pro všechny bez rozdílu. 



Daří se vám kloubit práci a mateřství? Pokud ano, máte nějaký tip pro ostatní maminky? Pokud ne, podělíte se s námi o slabé místo, na kterém v této oblasti musíte zapracovat?


Aktuálně jsem již více než 4,5 roku maminkou a prošla jsem si různými fázemi. Za mě je určitě důležitá podpora okolí. Mojí oporou jsou manžel a moji rodiče, kteří mě podporují a chápou moji potřebu pracovat a i nadále se realizovat. Dále i kolegové a kolegyně. Organizaci jsem založila se svojí skvělou kamarádkou Luckou, se kterou jsme si vždy mohly vše narovinu říct a které jsem moc vděčná za její podporu a flexibilitu, kdy jsme schůzky plánovaly podle spánku dětí a především mých časových možností. I tak jsem si prošla různými menšími krizemi a po porodu syna jsem si dala na půl roku pauzu a řešila jen minimum nezbytně nutné komunikace. Je důležité na sebe nemít příliš vysoké nároky, přijmout, že je to nová situace, která se navíc neustále mění podle vývoje dětí a hlavně, že práce neuteče, ale děti rostou před očima a je důležité užívat si každý den, i když některé jsou opravdu náročné.


Změnil se po narození dítěte nějak váš postoj k práci / pracovnímu vytížení, ovlivnilo mateřství váš profesní život?


Určitě, najednou člověk není pánem, respektive paní, svého času a nejde donekonečna ukrajovat ze spánku a všech dalších aktivit. Najednou jsem si vážila každé minuty, kdy mohu pracovat a jakákoliv neefektivní schůzka mě rozčilovala. Naučila jsem se díky tomu říkat více "ne" a prioritizovat. V oblasti delegování mám ale stále ještě velké mezery, a to ať v pracovním nebo i osobním životě. :)


Prozradila jste nám, že umíte turecky a nás to moc zaujalo. Jak jste se dostala zrovna k turečtině? 


Můj manžel pochází z Turecka, ale již 12 let žije v Praze. Do Turecka ale pravidelně jezdíme za rodinou. No a jelikož rodina a kamarádi nemluví anglicky, tak jsem se vrhla na studium turečtiny. Díky studiu se mi rozšířily obzory o turecké seriály, které jsem do té doby vůbec neznala. :) Děti vychováváme trilingvně a máme tak o zábavu opravdu postaráno. 


232 views0 comments

Kommentare


bottom of page