top of page

Mateřská / rodičovská d̶o̶v̶o̶l̶e̶n̶á

Mateřská a rodičovská dovolená je občas označovaná jako kariérní pauza, proto se může návrat zpět do práce ať už je to po roce, dvou nebo třeba osmi být stresující záležitostí. Naprosto tomu rozumíme a rády bychom vás podpořily a pomohly vám si uvědomit svou vlastní hodnotu a pojmenovat si, co z mateřství můžete využít i v pracovním životě. 

Abychom vám návrat usnadnily, připravily  jsme pro vás připravily tuto stránku, kde naleznete:

  • Jaké dovednosti jste na MD/RD pravděpodobně získala;

  • informace, jak se během této doby udržovat v kontaktu se svým oborem a dále se rozvíjet;

  • jak se na návrat připravit, abyste si pro sebe vyjednala ty nejlepší podmínky.

MĚKKÉ DOVEDNOSTI

Péče o dítě není vůbec jednoduchá a vy jste během této životní zkušenosti velmi pravděpodobně nabyla některé z následujících měkkých dovedností. Ač je období mateřské a rodičovské dovolené často označováno jako kariérní pauza, dovednosti, které denně využíváte v komunikaci a péči o vaše dítě, budete moct dobře využít i v pracovním prostředí.  

Projděte si následující seznam a případně ho doplňte o další relevantní dovednosti, přidejte si je do svého životopisu a nebojte se je uvést u pohovoru.

Time Management

Schopnost zvládnout velké množství úkolů v omezeném čase, s ohledem na časové potřeby všech členů rodiny. Tato dovednost vám umožní efektivně plánovat a prioritizovat úkoly, což je klíčové pro produktivitu v každodenním pracovním životě.

JSTE V OBRAZE

Být doma s dětmi znamená spoustu povinností a neustálé nasazení. Pokud si však v tomto období najdete chvíli nebo způsob, jak věnovat čas svému seberozvoji, máte mnoho možností jak udržovat kontakt se svým oborem a navyšovat své profesní znalosti.

 

Právě drobné aktivity, kterým se věnujete buď ve svém volném čase nebo se dají dobře skloubit s péčí o dítě (třeba během procházky s kočárkem, nebo při uspávání), vás mohou posouvat dál a rozvíjet vás v mnoha oblastech.

Podívejte se na několik způsobů, jak můžete zůstat informovaná a neustále se rozvíjet, i když zrovna čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Velké množství vzdělávacích materiálů je navíc dostupných on-line a zdarma, takže k nim máte přístup kdykoli a odkudkoli. ​

Poslech podcastů

Podcasty jsou skvělým způsobem, jak získat nové informace a inspirovat se, ať už jde o odborné rozhovory, novinky z vašeho oboru nebo tipy na osobní rozvoj. Poslouchat je můžete kdykoli – při procházce s kočárkem, během domácích prací nebo při odpočinku.

NÁVRAT DO PRÁCE

Návrat do práce spojený se zajištěním péče o vaše dítě v předškolním zařízení nebo jinou osobou může být stresující, ať už se vracíte zpět do práce po několika měsících nebo letech.

 

S ohledem na rychle se vyvíjející trh práce, se některé pozice nebo dokonce celé obory rapidně proměňují a vy tak můžete mít pocit, že nastupujete do úplně jiné práce než ta, z které jste odcházela.

 

Níže najdete několik kroků, které by Vám mohly návrat na pracovní trh usnadnit a poskytnout Vám informace, na co máte nárok.

Zajištění péče o dítě

V předstihu (s ohledem na kapacitu v oblasti, kde bydlíte / pracujete) se informujte o možnostech a podmínkách nástupu do předškolního zařízení, tím mohou být jesle, dětská skupina nebo mateřská školka. Pokud takové zařízení není dostupné, zkuste ověřit možnosti soukromého hlídání nebo výpomoc jiné osoby.

Díky našemu partnerství s advokátní kanceláří Havel & Partners jsme pro vás připravili vzorové dokumenty.

Jako zaměstnanec pečující o dítě do 9 let věku si můžete požádat o výkon práce na dálku (tzv. homeoffice) a jako osoba pečující o dítě do věku 15 let si můžete požádat o zkrácený pracovní úvazek. Tyto žádosti jsou tzv. nenárokové, ale pokud se na svého zaměstnavatele obrátíte formou oficiální žádosti (vzor žádosti si stáhněte zde), ten má povinnost případné zamítnutí písemně odůvodnit, brání mu v poskytnutí takového zaměstnání vážné provozní důvody. Ty nejsou v zákoně blíže specifikovány, ale odpověď může sloužit jako podklad k dalšímu řešení. 

STÁHNOUT DOKUMENTY

Potřebuji formulář pro:
bottom of page